Stone Island 5K and 10K

5K

Age Group Results

August 24, 2013


Results By Final Mile Race Management LLC Final Mile Race Management LLC

Men: 0- 9 10-16 17-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0- 9 10-16 17-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Amanda Spring                     St. Pete  FL          416   18        8        19:21.5     19:21.6      6:15/M

Top

Female Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Suzie Babcock                     Orange City  FL       312   49       43        25:51.5     25:53.3      8:20/M

Top

Female 10 to 16


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Alyssa Bayliff                    Ormond Beach  FL      316   16       23        21:33.2     21:33.4      6:57/M

       2    Taylor Langworthy                 Debary  FL            383   14       29        23:57.6     23:59.8      7:44/M

       3    Kayla Bartel                      Debary  FL            314   15       35        24:39.8     24:39.9      7:57/M

       4    Precious Duke                     Deltona  FL           339   16       38        25:04.5     25:10.0      8:05/M

       5    Destiny Brailsford                Deltona  FL           320   16       39        25:05.9     25:11.9      8:05/M

       6    TAYLOR TEASLEY                    DELAND  FL            418   14       44        26:13.0     26:14.7      8:27/M

       7    MARION HAGSTROM                   pierson  FL           353   12       54        27:56.3     27:57.7      9:01/M

       8    Mariah Ruiz                       Debary  FL            409   14       59        28:37.3     28:38.6      9:14/M

       9    Lauren Thomas                     Deltona  FL           420   13       80        33:59.5     34:09.4     10:58/M

      10    Brooke White                      Debary  FL            429   15       99        37:56.7     37:58.8     12:14/M

Top

Female 17 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Samantha Hicks                    Laconia  NH           362   18        9        20:08.9     20:08.9      6:30/M

       2    Adrienne DeVita                   DeLand  FL            338   19       12        20:22.6     20:22.6      6:34/M

       3    Valerie Hiller                    Milford  CT           363   18       14        20:47.9     20:48.1      6:42/M

       4    Trixi Menge                       Seffner  FL           391   19       15        20:54.0     20:54.0      6:45/M

       5    Sabrina Guzsvany                  Port Orange  FL       350   21       16        20:55.7     20:55.7      6:45/M

       6    Daniella Godenzi Moreno           Bardstown  KY         349   18       17        20:59.9     20:59.9      6:46/M

       7    Shelby Block                      DeLand  FL            318   19       18        21:06.5     21:06.7      6:48/M

       8    Clarissa Consol                   Homosassa  FL         331   18       19        21:18.9     21:19.3      6:52/M

       9    Emily Nolen                       Oak Hill  FL          396   18       21        21:19.7     21:20.1      6:53/M

      10    Jessica Cosgrove                  Naples  FL            334   19       22        21:23.2     21:23.2      6:54/M

      11    Nicole Garrabrant                 Naples  FL            348   18       25        22:38.8     22:38.8      7:18/M

      12    Christine Iseley                  Jacksonville  FL      368   20       26        23:04.8     23:04.8      7:26/M

      13    Shannon Harrell                   DeLand  FL            354   21       30        24:01.7     24:04.9      7:45/M

      14    Mary Wenzell                      Xenia  OH             428   19       31        24:04.6     24:07.4      7:46/M

      15    Connie Compton                    DeLand  FL            330   20       33        24:34.0     24:35.6      7:55/M

      16    Haleigh Fecteau                   Pompano Beach  FL     343   21       42        25:49.4     25:51.6      8:20/M

      17    Susan Scaggs                      Deland  FL            412   20       49        26:54.4     26:57.3      8:41/M

      18    Siera Himmerich                   Enterprise  FL        364   19      108        39:56.1     40:00.7     12:53/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Stephanie Boorom                                        434   26       50        26:57.2     27:00.7      8:42/M

       2    Janeen Scutt                                            442   25       52        27:27.9     27:33.6      8:51/M

       3    Jenny G Porter                    Maitland  FL          402   28       69        30:22.1     30:31.3      9:48/M

       4    Heather Brown                     Deltona  FL           323   28       72        30:33.6     30:39.0      9:51/M

       5    Lauren Anson                      Davenport  FL         307   26       85        34:44.8     34:59.3     11:12/M

       6    Megan Phillips                    Deland  FL            401   27       86        35:02.2     35:10.6     11:18/M

       7    Joy Jones                         DeLand  FL            374   29       87        35:02.8     35:27.3     11:18/M

       8    Melissa Curran                    DeLand  FL            336   27      103        39:09.3     39:25.9     12:38/M

       9    Shaina Curran                     Brighton  MA          337   25      104        39:10.2     39:26.5     12:38/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ellen Brantley                    Altamonte Springs     321   32       57        28:17.5     28:22.9      9:07/M

       2    Kelly Barnes                      port orange  FL       313   32       77        33:19.1     33:29.8     10:45/M

       3    Gina Holmes                       Deland  FL            366   31      105        39:16.3     39:26.8     12:40/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tara Hennig                       Deland  FL            360   37       88        35:04.2     35:28.6     11:19/M

       2    Michelle Prats                                          453   38       89        35:14.5     35:25.1     11:22/M

       3    Terri Ganey                       Sanford  FL           346   38       94        36:29.6     36:29.9     11:46/M

       4    Melisa Ayala                      Sanford  FL           311   37       95        36:36.3     36:41.7     11:48/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tara Cork                         orange City           333   40       70        30:31.7     30:35.0      9:51/M

       2    Niki Saxe Decker                  Lake Helen  FL        411   41       78        33:20.0     33:26.7     10:45/M

       3    JULIE HAGSTROM                    pierson  FL           352   40       84        34:38.0     34:49.9     11:10/M

       4    DAWN VENTER                       Ormond Beach  FL      425   42       91        35:54.3     36:05.7     11:35/M

       5    Kristina Schmitt                  Deltona  FL           413   44       98        37:32.4     37:36.9     12:06/M

       6    bernadette pearson                deltona  FL           398   44      102        38:54.2     38:57.2     12:33/M

       7    Michelle White                    Debary  FL            430   40      111        40:42.7     40:52.4     13:08/M

       8    Christina Mullins                 Port Orange  FL       395   43      119        45:58.1     46:13.0     14:50/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jennifer Hopkinsoon                                     444   46       48        26:51.4     26:56.5      8:40/M

       2    Monica Jeancola                   DeBary  FL            371   45       66        29:37.9     29:46.4      9:33/M

       3    Sandy Radzak                      Orange City  FL       403   49       67        29:57.9     29:59.7      9:40/M

       4    Doris Tracey                                            458   48       90        35:44.1     35:49.0     11:32/M

       5    Liz Mann                          DeLand  FL            389   49      101        38:46.9     38:55.8     12:30/M

       6    Jill Hartsfield                   Enterprise  FL        358   48      114        42:59.8     43:04.3     13:52/M

       7    Dara Blackwell                    Orlando  FL           165   48      122        49:19.6     49:19.6     15:55/M

       8    Sandy Wright                      Chuluota  FL          305   48      123        49:19.6     49:19.6     15:55/M

       9    Diana Anderson                    Pierson  FL           157   46      124        49:19.7     49:19.7     15:55/M

      10    Tina Kampouris                    Deland  FL            376   45      127        55:28.1     55:40.7     17:54/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Beth Boggs                        DeLand  FL            319   52       79        33:25.2     33:31.7     10:47/M

       2    Barbara Hayes                     Orange City  FL       359   52      121        48:12.1     48:23.3     15:33/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Barbara Curran                    Franklin  MA          335   56       93        36:24.2     36:40.7     11:45/M

       2    LeeAnn D'Ercole                   Lake Mary  FL         450   58      106        39:35.0     39:40.1     12:46/M

       3    Anna Rodriguez                    Deland  FL            407   55      107        39:49.1     39:55.6     12:51/M

       4    Dina Guzman                                             449   58      112        41:44.1     41:48.8     13:28/M

       5    Jane Rosati                       Ormond Beach  FL      141   57      128        59:03.0     59:17.6     19:03/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Diana Luther                      Wichita  KS           385   61      110        40:13.6     40:26.8     12:58/M

       2    Wendy Williams                    Oviedo  FL            432   61      117        44:12.6     44:20.5     14:15/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    donna arnette                     palm coast  FL        309   66       83        34:37.2     34:44.1     11:10/M

       2    Karen Pedro                       DeBary  FL            400   66      113        42:03.6     42:11.9     13:34/M

Top

Female 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sandra Kangas                     Ormond Beach  FL      377   71      126        51:08.0     51:14.7     16:30/M

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Andrew Epifanio                   DeLand  FL            341   20        1        16:33.8     16:33.8      5:20/M

Top

Male Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    robert stout                      oviedo  FL            417   46       13        20:44.2     20:44.2      6:41/M

Top

Male 9 and under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Asher Ravede                      Ormond Beach  FL      404    9       27        23:36.7     23:36.7      7:37/M

       2    Royce Eggert                      Debary  FL            340    8       53        27:48.7     27:53.4      8:58/M

       3    Lucas Holmes                      Deland  FL            367    7       68        30:21.9     30:31.1      9:47/M

Top

Male 10 to 16


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Christopher Epstein               Orange City  FL       342   14       10        20:13.8     20:15.3      6:31/M

       2    Austin Carter                     Enterprise  FL        325   15       36        24:41.5     24:43.4      7:58/M

       3    Sammy Cork                        orange City           332   10       71        30:32.2     30:34.8      9:51/M

       4    Travis Sinsabaugh                                       435   12       75        31:15.3     31:16.6     10:05/M

       5    TRACE VENTER                      Ormond Beach  FL      426   14       81        34:19.7     34:23.7     11:04/M

Top

Male 17 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Joe Beery                         Hillsboro  OH         317   17        2        16:49.3     16:49.3      5:25/M

       2    Andrew Townes                     Maitland  FL          422   18        3        18:39.6     18:39.6      6:01/M

       3    Jeremy Butler                     Mims  FL              324   20        4        18:55.3     18:55.3      6:06/M

       4    Kyle Meerdo                       Altamonte Springs     390   18        5        18:58.0     18:58.0      6:07/M

       5    Cody Malloy                       Leesburg  FL          388   18        6        19:14.9     19:14.9      6:12/M

       6    Ryan Hodgins                      Jacksonville  FL      365   19        7        19:20.2     19:20.2      6:14/M

       7    Branden Ruiz                      Debary  FL            408   17       11        20:18.5     20:21.7      6:33/M

       8    Austyn Finnk                      Fort Lauderdale  FL   344   19       20        21:19.3     21:19.8      6:53/M

       9    James Welch                       Seminole  FL          427   20       24        22:29.4     22:30.7      7:15/M

      10    Ricky Cruz                        Debary  FL            438   24       46        26:36.1     26:43.1      8:35/M

      11    James Hartsfield                  Enterprise  FL        357   19       60        28:45.9     28:51.0      9:16/M

      12    Dominic Jeancola                  DeBary  FL            370   17       62        29:07.8     29:16.5      9:24/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Adam Johnson                      Sanford  FL           373   28       65        29:26.5     29:26.5      9:30/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Devin Chapman                                           446   31       51        27:23.5     27:38.9      8:50/M

       2    Ryan Jones                        DeLand  FL            375   30       73        30:49.3     31:09.8      9:56/M

       3    Winter Frandsen                   Deltona  FL           345   30       96        36:37.1     36:51.1     11:49/M

       4    Justin Luther                     Orange City  FL       387   33       97        36:37.3     36:51.3     11:49/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    William Arthur                    Lake Mary  FL         310   37       41        25:19.8     25:25.9      8:10/M

       2    Joe Garcia                        Debary  FL            347   35       64        29:12.2     29:16.8      9:25/M

       3    Jonathan Pearce                   DeLand  FL            397   38       92        36:19.5     36:28.4     11:43/M

       4    DAVID SOUZA                       DELTONA  FL           415   39      118        45:47.7     45:48.3     14:46/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    jason langworthy                  Debary  FL            382   43       34        24:35.0     24:35.0      7:56/M

       2    Kenny Valcarcel                                         456   43       40        25:08.4     25:08.4      8:06/M

       3    Tom Baylie                        Debary  FL            315   44       56        28:13.7     28:17.6      9:06/M

       4    ERIK HAGSTROM                     pierson  FL           351   40       58        28:23.1     28:38.7      9:09/M

       5    robert singletary                 Sanford  FL           414   43       74        31:10.8     31:16.2     10:03/M

       6    Sean Chiacchiaro                  Orlando  FL           327   43      115        43:20.0     43:32.8     13:59/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jim Ravede                        Ormond Beach  FL      405   47       28        23:45.2     23:45.2      7:40/M

       2    ray jarrett                       new smyrna beach  F   369   46       47        26:45.0     26:45.0      8:38/M

       3    BILL VENTER                       Ormond Beach  FL      424   47       55        28:11.1     28:11.1      9:05/M

       4    Dennis Thomas                     Deltona  FL           419   46       63        29:12.0     29:22.0      9:25/M

       5    Dane LaCasse                      Port Orange  FL       381   45      100        38:06.3     38:14.5     12:17/M

       6    michael pearson                   deltona  FL           399   46      120        46:06.9     46:10.2     14:52/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Danny Harrod                      Tangerine  FL         356   55       45        26:26.7     26:26.7      8:32/M

       2    Ronald Anson                      Debary  FL            308   58       82        34:34.2     34:49.1     11:09/M

       3    Dil Luther                        Deltona  FL           386   59      116        43:25.6     43:39.8     14:00/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Joseph Brida                      Miller Place  NY      322   62       32        24:05.0     24:05.0      7:46/M

       2    Gregory Rampersad                 Debary  FL            439   60       76        32:30.0     32:37.7     10:29/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    John Keefe                        Orlando  FL           378   67       37        24:43.6     24:43.6      7:58/M

       2    Giles Williams                    Oviedo  FL            431   68       61        28:46.2     28:50.8      9:17/M

       3    Charles W. Tinkey                 Lake Helen  FL        421   69      109        40:03.0     40:04.5     12:55/M

Top

Male 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Victor Lopez                      Deltona  FL           384   74      125        50:32.5     50:33.1     16:18/M